Palantir
oddělovač

Noir

Manga & Anime | 04. 12. 2002 06:55:11 | autor: BEM

".flash('obrazky/flash/video_noir.swf',200,150)."

";*/ echo "
"; echo flash('/obrazky/videonoir.swf',200,150); echo "
"; ?>

Formát: 26 TV
Autor: Tsukimura Ryouei
Produkce: Bee Train, Inc., 2001
Seiyuu: Mireille Bouquet - Mitsuishi Kotono (NGE - Katsuragi Misato, Excel Saga - Excel) , Yuumura Kirika - Kuwashima Houko (Inu Yasha - Sango, Nadesico - Misumaru Yurika), Chloe - Hisakawa Aya (AMG - Skuld)
Žánr: Akční/Drama

Zlobři jsou jako cibule... Teda tyhle asi Shrek nemyslel ^_^.

"Le noir,
ce mot désigne depuis une époque
lointaine le nom du destin
les deux vierges régnent sur la mort
les mains noires protégent la paix
des nouveaux-nés."

Noir je v podstatě první anime seriál, který jsem shlédnul celý, a hned na úvod by bylo dobré zmínit, že patří k tomu nejlepšímu, co jsem doposud viděl. Dal by se označit ve všech ohledech jako výjimečný - jak v kontextu "normální" televizní tvorby, tak dokonce v kontextu anime, od celkového pojetí, příběhu, prostředí, v němž se odehrává, až po hudební doprovod. Noir je převážně akční seriál s příměsí dramatu, celý zahalen do stylu noir filmů, které se vyznačují temnou atmosférou, pesimismem, zasazením na okraj společnosti a velkou stylovostí zpracování.

Néévr goin' tu get tu fráns...

Hlavní postavou je Korsičanka Mireille Bouquet, na první pohled normální mladá žena žijící poklidným životem v Paříži - za chvíli se ale ukáže, že se ve skutečnosti jedná o profesionálního nájemného zabijáka (hitwoman ^_~), který se neštítí vzít jakoukoli zakázku tohoto typu. Druhou význačnou postavou je děvče vystupující pod jménem Kirika Yuumura (Neptejte se mne, kde přišla k tomuto typicky francouzskému jménu, taky to nevím.), které trpí ztrátou paměti, ale umí velmi dobře zabíjet, dokonce ještě lépe než Mireille. U hlavních postav je zřetelná snaha o psychologickou propracovanost s ohledem na jejich nejasnou minulost a zdánlivého postrádání morálních zábran, alespoň co se zabíjení týká. Tím, že postavy postrádají tento typ morálky, dochází v seriálu k nejasnému rozlišení hranic dobra a zla, respektive kladných a záporných hrdinů.

Příběh samotný začíná, když Mireille dojde e-mail od Kiriky se vzkazem "Make a pilgrimage to the past with me.". Ten by samozřejmě Mireille ignorovala, kdyby se vzápětí z počítače neozvala melodie, kterou ona sama znala se svého nepříliš šťastného dětství. Po dramatickém setkání a zjištění, že jsou spolu určitým způsobem spojeny, se Mireille rozhodne, že odhalí Kiričinu tajemnou minulost a potom ji zabije. Příběh, jehož symbolem jsou cibule hrající zmíněnou melodii, je asi do poloviny spíše episodický, poté se však zaměřuje na odhalování onoho tajemství, přibývají a ještě rychleji ubývají další interesantní postavy a prastará organizace s tajemným účelem Soldats začíná vystrkovat svoje (ozbrojené) růžky. Zasazení příběhu do Francie patří také mezi klady tohoto anime (Aneb kdo by se chtěl pořád dívat na bambusové domky.) - působí tak nějak "domáčtěji".

Bouquetka právě zabrowsila na stránky SFK Palantíru ^_^

Je jasné, že tomuto příběhu přesně sedne ono noir zpracování, ale v souvislosti s tímto zpracováním atmosféry musím zmínit ještě jednu věc. Příběh se, zejména ze strany Soldats, vyznačuje velkou mortalitou a většina epizod se věnuje spíše Mireillinu a Kiričinu dennímu chlebu - zabíjení. Proto scény typu Kirika a Mireille na nákupech, Kiričiny výtvarné pokusy nebo i scéna snídaně, která by v jiných dílech působila zcela normálně, dostávají zcela zvláštní, jistým způsobem kontrastní význam vzhledem k celkovému pojetí, neboť se zde s žádnými v jiných anime tak častými vtipnými scénkami nesetkáte.

Grafické zpracování je na vynikající úrovni, zejména backgroundy z exotického prostředí jsou vykresleny opravdu precizně. Stínování je v Noiru také zpracováno částečně ve stylu filmů noir. Oproti jiným seriálům se zde vyskytuje větší množství statických scén (Peněz bohužel nebylo tolik, kolik by si Noir zasloužil.), které ale na druhou stranu přispívají k dramatickému prokreslení. Design hlavních postav je taktéž velmi povedený, už proto, že se jedná o ženské postavy ^_~. Drtivá většina mužských postav je tvořena univerzálními snadno nahraditelnými osobami s unifikovaným designem typu černý oblek, drsný výraz ve tváři a samopal - je tomu tak zřejmě proto, že stejně nakonec umřou, takže není důvod na ně plýtvat designérský čas.

Kirika a Miloš-san

Noir tvoří výjimku tím, že kdyby neměl hudební doprovod takový, jaký má, byl by celkový dojem z něj jen poloviční. Hudba, jejíchž autorkou (kromě openingu a endingu) je Kajiura Yuki, je totiž naprosto skvělá, perfektně vytváří atmosféru, dokresluje pocity postav a přesto, že spojuje někdy minimalistické pojetí, elektronické prvky, melancholické "francouzské" melodie, vokály i čistě instrumentální skladby, vytváří velice kompaktní celek, který je skvěle poslouchatelný "sám o sobě".

Nyní se pokusím najít nějaké zápory Noiru. Často zmiňovaným záporem, se kterým mi nezbývá nic jiného než souhlasit, je pomalejší rozjezd vlastního děje seriálu v souvislosti s výše uvedenou episodičností první poloviny. Druhý záporný bod je nepřítomnost krve, která by jinak stříkala z postřelených postav unifikovaných nepřátel na všechny strany - důvod, proč zde krev není, mi nedochází, možná snaha o nižší rating, symbolismus (Krev se objevuje pouze v Mireilliných vzpomínkách na své tragické dětství.) nebo nedostatek financí na kreslení šplíchanců ^_~. Za třetí, již zmíněný, nedostatek by mohla být považována unifikovanost nepřátel. Já bych to za tak velký zápor nepovažoval, spíše v tom spatřuji snahu zvýraznit kontrast dvou hlavních femme fatale a jejich protivníků.

Kytka a la Leon

Další věcí, která však není záporem, ale spíš zajímavostí, je drobná podobnost s vynikajícím filmem Leon, jak atmosférou, tak tématem (Viz květina v Noiru, která je dle mého soudu jasným odkazem na film Leon). Filler epizod je poskrovnu, a když už tu jsou, slouží buď k psychologickému prohloubení určité vlastnosti postavy, a nebo ke zvýšení počtu zabitých ^_~. V jedné z těchto epizod se dokonce vyskytne Čechoslovák Miloš Havel ^__^.

Sečteno a podtrženo, Noir je jedno z nejlepších anime, které je výjimečné v mnoha ohledech a jistě stojí za shlédnutí, a ani neotakuizovaní by si ho neměli nechat ujít.

Hodnocení: 9/10 (mike 9/10)Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 247402

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
 1 2 další > :: (1 - 20 z 33) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše
Syky - 2006-04-19 00:00:00

daji se sehnat ceske titulky k Noir?...

Prometheus - 2006-02-27 00:00:00

Prsím napište mi nějákou stránku kde by se dalo stáhnou nějáké dobré Anime Prosím!!!!!!!!!!

Elanor - 2006-01-24 00:00:00

No, me prijde, ze ani ten epizodni rozjezd neni az tak strasny, takove seznameni na zacatek...nez prijde to pokracovani, kde "uz se neco deje" a clovek nema moc casu uvazovat nad tim, proc dana postava udelala to a to...

A souhlasim, ze hudba je vazne nadherna - nevite nekdo, kde by se dal sehnat soundtrack?

mikó - 2005-04-23 00:00:00

Musím souhlasit, Noir je skoro perfektní, nikdy jsem neviděla anime se silnější atmosférou. I název krásně sedí - černá:o)

A hudbu doporučuji i samostatně, je vážně úchvatná...

mike - 2004-02-29 00:00:00

miki: Trailer najdes tady http://www.advfilms.com/cool_stuff/trailers.asp, ale ten stejne docela saje. Zkus si najit radsi nejaka amvcka na http://www.animemusicvideos.org (bohuzel tam je nutna registrace), doporucuji treba Die Another Day nebo She Is My Sin.

Miki - 2004-02-27 00:00:00

Lidičky, nebyli by ste tak hodní a nedali mi adresu na nějaký videa z Noir ? Já nemužu nic najít :o ))

dew - 2003-11-01 00:00:00

tenhle serial je jeden z mych nejoblibenejsich, takze bych chtel rozhodne vyvratit ten zapor ohledne nedostatku krve.

http://www.angelfire.com/realm/fightersofdestiny/anime/noir_rants7.htmale POZOR, pod timto linkem je TEZKY SPOILING!!!

misty mi prislo, ze si to az taha z paty, ale vsechno pak do sebe krasne zapada ;)

mike - 2003-09-06 00:00:00

Witch Hunter Robin je povedeny serial, avsak pokud bych mel hodnotit Hellsing, byl bych ponekud (hodne) na rozpacich. Stylovost se mu rozhodne uprit neda(Alucard rulz!), ale pribeh (i jeho podani) mi pripadl opravdu chatrny - zrejme to je duvodem, proc se k Hellsingu tezko nekdy vratim.

ADSLBRKOS - 2003-09-02 00:00:00

NOIR je supr a stejny pocit blaha sem mel i po shlednuti (Witch Hunter Robin a Hellsing)

BEM - 2003-08-30 00:00:00

Noir povazuji za vubec nejlepsi anime, co jsem zatim videl. Tato recenze patri k prvnim na strankach - a od te doby jsem nektere sve nazory ohledne tohoto serialu mirne prehodnotil (Jako treba , ze bych mu dal nejmin 9.5/10). Nejake zapory jsem se snazil uvest proto, ze jsem nechtel, aby recenze vypadala a pusobila jako oda ^_^. Osobne se nyni domnivam, ze co se tyka te krve, je to takovy sporny bod... Dej u Noiru, i kdyz je nepochybne zajimavy, neni nijak dulezity - duraz je kladen na atmosferu (za pomoci genialni hudby ^_~) a uz jen to, ze zde v podstate neni moc typickych anime prvku jako napr. SD, chibi, silene barevne a tvarovane ucesy, afektovany dabing neco jiste napovida...

Artousek - 2003-08-26 00:00:00

NO recenze se mi celkem líbí, ale nechápu snahu recenzenta po tom najít v noiru chybu. Podle mě krev seriálu neschází, více poté vynikne krev v flashbacku. Taky si myslím, že děj se sice rozjíždí pomalu, ale přece jenom rychleji než u .hack//signu, tam sem se okolo 18 dílu bál, jestli to nějakej děj má:-)

Manox - 2003-05-07 00:00:00

Absolutne super

Sakon - 2003-04-05 00:00:00

Vůbec nevím o čem se tu točí!!!

BEM - 2002-12-19 00:00:00

Co se tyka filleru, tak si myslim, ze napriklad ep. 13 -jasny to filler (pokud se nemylim, je to prave epizoda s Milos-sanem ^_^) - je skvela. Dobry serial prece musi mit dobre fillery, ne? ^_^

Jarnik - 2002-12-18 00:00:00

Jako součást recenze jsem přidal kratičkou ukázku z prvního dílu Noiru. Najdete ji v tom malém flashovém okně na začátku téhle stránky, nebojte se, má jen 200Kb.

mikey - 2002-12-18 00:00:00

K tym vytkam Noiru - fillerov je v prvej casti dost ale prave to sa mi paci a vobec nevadi, prave tie fillerove epizody pozeram najcastejsie (ale len v Noiri). Krv, to suhlasim s TJ-kunom ze som jej nepritomnost nezaregistroval az ked som bol na to upozorneny. Kvetina z Leona, to je jasna vec. Ludia poviem vam ze ked som videl Noir, povedal som si ze niekto hore na mna myslel a konecne mi zoslal anime ktore bez vyhrad zboznujem.

mike - 2002-12-18 00:00:00

2Fanda: Dragonhalf jsem videl na letosnim Euroconu, ale charakterem humoru (velmi..ehm...jak to rici..osobity) me to zase tolik nezaujalo.

TJ-kun - 2002-12-17 00:00:00

Noir jsem videl asi trikrat, a musim priznat, ze obcas mam chut se na to podivat jeste aspon jednou. Naprosto souhlasim s recenzentem, ze bez hudby by nebyl Noir tim cim je. A nakonec se jeste priznam, ze jsem si pri sledovani tak nejak nevsimnul (nebo jsem to nevnimal), ze tam neni nikde zadna krev (dokud me na to nekdo pred casem neupozornil). Treba to neni ani tak moji nizkou vsimavosti, ale hlavne tim, ze tomuto serialu ta krev vubec nechybi.

Fanda - 2002-12-17 00:00:00

A na DragonHalf bych málem taky zapomněl! To je snad ještě větší nářez, než ty Slayers.

mike - 2002-12-17 00:00:00

2Fanda: Slayers a Slayers Next jsem viděl (B.E.M. také), je to fakt nářez (ačkoli fantasy jinak moc nemusím)!


 1 2 další > :: (1 - 20 z 33) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.