Palantir
oddělovač

iSTROCON Martini 2003

Akce > Cony | 21. 09. 2003 20:43:37 | autor: Harv

Logo istroconu     Istrocon je pro mě už po tři roky synonymem kvality, co se týče pořádání conventů, v krajinách bývalého Československa. Dokonce, a to se mi stává velice zřídka, se tato letošní akce obešla i bez obvyklého ujíždění spojů, následného dobíhání či bloudění po městě.

    Istrocon Martiny 2003 začal v pátek okolo dvanácté hodiny. My jsme dorazili okolo druhé hodiny. Prezentaci jsme zvládli nebývale rychle (díky včasnému začátku se netvořily počáteční fronty) a stejně rychle jsme se ubytovali v blízké škole.
    Program pro nás obstartoval dokumenty o filmu Equilibrium. Krátké filmy o filmu byly vysílané v originálu bez titulků, zato třikrát, a tak jsem si užil jen po vizuální stránce. Pak se promítání z datového projektoru přerušilo. Nebylo to kvůli ničemu menšímu než slavnostní otevření.

    Na pódium přikulhala poměrně mladá dáma v starším a sešlém oblečení a posadila se na bílou lavičku. Hned za ní vyšel mladík v černém se zrcadlovkami na nose a posadil se vedle ní.
    Sál se roztleskal. Teď všichni věděli, že půjde o zahájení ve stylu Matrix. Zkusím se rozhovor mezi vědmou a Neem reprodukovat.
Vědma: Posaď se.
Neo: Raději postojím.
Vědma: Jak chceš.
Neo: Chtěl jsem si sednout.
Vědma: Já vím.
Neo: Proč tu jsem?
Vědma: Sám se musíš pochopit proč tu jsi. Že by Istrocon Martiny 2003?
Neo: No?
Vědma: ...nebo že by papež?
Zleva přichází muž s pozlacenou berlou. Inu, papež na Slovensku.
Vědma: Ne, papež ne. Ty tu ale nejsi, aby sis vybral. Ty tu seš, aby si pochopil proč jsi si tak vybral.
Neo: Tak proč jsem vlastně tady?
Vědma: Víš, chlapče, všichni jsme tu proto, abychom to pochopili. Stejně jako třeba Craig Parker alias Haldir z Pána prstenů... nebo třeba ten. Pozor, jsou tu agenti!
Vědma zmizela a na pódium přišlo pět slečen. Ty odhodily pláště (bohužel, dál to nezašlo:-)) a předvedly efektivní taneční kreaci.

    Istrocon byl zahájen a následovalo promítání Equilibria, o kterém jeho tvůrci v traileru tvrdili, že jde o nejlepší akční film od dob Matrixu. Film byl velice zajímavý (něco na tom tvrzení opravdu bylo), nás zaujal natolik, že se dokonce chystám napsat samostatnou recenzi a že Jarník, který sliboval, že se podívá jenom na první hodinu, propásl kvůli té druhé začátek manga bloku. Předem jenom podotýkám, akce jedna báseň i bez bulletime a žádné nudné dialogy jako u M2.

    Haldir v davu Po filmu s velkým akčním potenciálem jsem zůstal v sále kinosálu a počkal jsem, abych se podíval na představení hlavního hosta conu, jednalo se o filmového elfa Haldira Craiga Parkera. V programu stálo show, a to, co jsme zažili, byl nepřestávající gejzír zábavy.
    Už při příchodu jsem tušil, že se zde odehraje něco velkého. Muž krátce střižených tmavých vlasů pozdravil ryzí slovenštinou. Vtipné otázky a ještě vtipnější odpovědi. Z těch nejlepších beru příklad, kdy se Pagi česky zeptal, jestli pokládal natáčení Pána prstenů za extrémní sport. Craig udělal teatrální gesto přemýšlení a bez překladu odpověděl: "Ano!" Až po salvě smíchu si dal otázku regurélně přeložit. Nebo když se ho ptali, jaký nápoj má nejradši, rychle se sklonil k ceduli propagující hlavního sponzora Istroconu a prohlásil: Martiny!
    Když už jsme u překladatelky, ta s Graigem tvořili dokonalou komickou dvojici (měli by to dát dohromady:-)). Některé otázky nebylo slyšet a některé odpovědi se nepřekládaly vůbec, a tak asi většina fanů neovládající angličtinu trpěla. Ale vše nahrazovalo Craigovo profesionální herectví.
    Nakonec se s námi rozloučil s tím, že se uvidíme ještě zítra a že vyzkouší doporučovanou slivovici a podělí se s námi o své bezprostřední dojmy.

    Chvíli jsem se toulal po budově a plnil své fotopaparazzijské povinnosti, až jsem se usadil na Silverově "promoušn" Jakuba Vandrovce. Vyšla totiž nová kniha Čaroděj Ivanov, a tak měl Silver spoustu nového studijního materiálu. Tím jsem uzavřel první den Istroconu...

    Sobota pro mně začala filmem Requiem za rytierov. Byl to nejspíše film slovenské původní výroby o boji dvou rytířů (slovenské obdoby blanických rytířů) s ďáblem, který chce lidstvo zotročit skrz umělou stravu. Film měl spoustu zajímavých fantasy prvků, bohužel trpěl značnou nedotažeností příběhu v závěru. Kdy vlastně příběh nekončí...
   
    Další program bylo sfingo. Obdoba binga, kde místo čísel jsou taženy pojmy z oblasti fantastiky (Palantír nebo SFK Palantír zatím zřejmě chyběl nebo nebyl tažen). Pěkný nápad, navíc ucházející ceny (první cena 4litrovka Martiny). Co ještě dodat? Samozřejmě jsem nevyhrál.

    Padmé o SW Okolo 14 hodiny jsem si nenechal utéct Padmé a její program o (SW)até trojici (né, že bysme něco podobného nezkoušeli na našich plakátech:-)), hercích a postavě Obi-wana. Pořad byl doplněn informacemi o E3 a animovaném 30dílném seriálu o Válkách klonů, který prý poběží na Cartoon network někdy od prosince.

    Další pořad, který jsem navštívil, byly Jesenského Upíri v dejinách Európy. Velice komplexní a zajímavé povídání o rozzáření upírů, o původních příčinách vzniku mýtů okolo upírů až po vysvětlení způsobu, jak proti nim bojovat. Velice povedené a velice narvaný sál...

    Moje lístky do tomboly Ostatně, narvanost sálu byla pro sobotu přímo příznačná. Na druhou show elfa z Lothlorienu jsem se dostal jen do dveří. O něco později jsem si sedl a vyčkal na losování tomboly. Tahajícím byl zelený emzák, a snad proto jsem zase nic nevyhrál (i když jednou padlo f90 a já měl f89 a f91 - smůla).
    Následovalo vyhlášení soutěží Raketa 2002, pravidelných Istronů a Netopejrovo O pohár Eddiho Kreigra. Taky jsem nic nedostal:-)

    Potom jsem čekal marně v baru v domnění, že právě tam se bude konat křest Alvaréz Peréz. Na správnou cestu (do restaurace) mě kupodivu přivedl Silver, který právě sháněl, nebo spíš svolával, lidi na koncert.
    Moje lístky do tomboly Prostor restaurace byl členitý a v jednom jejím zákoutí se naskládala právě brněnská dark-rock skupina. Křtilo se nové album Thanatophobia. Kmotříčky se stali Netopejr (vydavatel alba), Juraj MadMaxon (grafik a kreslíř), Havran Spáčil (autor přebalu) a Silver (největší fanoušek).
    Po polití CD šampusem začal koncert. Alvarézové odvedli tradičně dobrou práci, i když koncert odehráli na velmi malém prostoru. Hudební zážitkem pro mně končil den druhý.

    Když jsem v neděli přišel do prostorů Súzy, všichni ještě vyspávali. Já osobně jsem nějak nemohl narazit na kvalitní program a proto jsem se jen tak potuloval až k poledni, těsně před polednem jsem zasedl znovu na "show". Craig se opět vytáhl. Proběhla soutěž o nejlepšího dabéra Gluma o "zaručeně" pramenitou vodu ze země Pána prstenů.
    Craig poprosil sál o zazvučení fanfáry z Rockyho pro vítěze soutěže a pohotoví fanoušci SW předvedli bručení ve stylu Imperial March.

    Tak to byl můj Istrocon Martiny 2003- nezapomenutelný. Už se neskonale těším na další shledání s bratislavským conem.

   


Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 4012

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.